Presley marzył o białych świętach Bożego Narodzenia, franczyzodawcy – o rosnących sieciach, a byli tacy, co po prostu marzyli, by było miło. Jak na razie jest, choć nie wszystkim.

Nie sądziliśmy, że to się kiedyś zdarzy, ale tak – drogowcy zaskoczyli zimę! W Świeradowie-Zdroju w województwie dolnośląskim spece od oczyszczania dróg jeszcze pod koniec października rozsypali na jezdni tony soli. Szkoda, że chwilę później zrobiło się kilkanaście stopni Celsjusza i metodę prewencyjną szlag trafił. Ale przynajmniej raz kierowcy klęli na drogowców z innego powodu.

Skoro już o zaskoczeniach mowa, to sprawcą jednego był PKB, który urósł tak, jak żaden ekonomista się nie spodziewał. Gospodarka w trzecim kwartale powiększyła się o 3,3 proc. Teraz wszyscy się zastanawiają, co za tym stoi, bo przecież już nie jabłka. Podejrzenie pada na damy lekkich obyczajów, bo ostatnio GUS zaczął przy wyliczeniach brać pod uwagę szarą strefę. Takie tłumaczenie zgadzałoby się z teorią o silniejszym popycie wewnętrznym.

a Coś drgnęło na rynku spożywczym. Biedronce zaczęły spadać zyski. Czyżby kontrofensywa osiedlowych spożywczaków wspieranych przez franczyzodawców zaczęła przynosić efekty? A może Polacy się bogacą i mają dość zakupów w „sklepie dla biednych ludzi”? Na dodatek premier Tusk wyjechał do Brukseli, wspomóc dobrym słowem nie ma komu…

U nas małym sklepom spożywczym pomaga franczyza, na Węgrzech robi to rząd. Premier Wiktor Orban chce wprowadzić tzw. podatek Tesco, czyli daninę od obrotu ściąganą z największych sieci. Mało tego, kontrowersyjny polityk chciałby zamykać dyskonty, supermarkety i hipermarkety, które przynosić będą stratę przez dwa lata z rzędu. Lęki przed dużymi sklepami znamy i z własnego podwórka, ale takie janosikowanie to już chyba przesada.

Dobra wiadomość dla poszukiwaczy pomysłów na biznes. Duka w końcu rozpoczęła sprzedaż licencji franczyzowej. Na start potrzeba minimum 80 tys. zł i lokalu o powierzchni co najmniej 90 m!. Towar bierze się w depozyt i już można handlować kuchennymi gadżetami. Gesslery, Modesty i Morany jeszcze przez jakiś czas pewnie będą nakręcać modę na pichcenie z bajerem. A jak mimo to się nie uda? Trudno, spakuj noże, oddawaj fartucha.

Piwiarnie Warki mają za sobą intensywny rok: dziesięć otwarć, osiem zamknięć. Jakby nie patrzeć, per saldo wyszli na plus, zwłaszcza że wyraźnie podskoczyła im sprzedaż piwa. Gorzej natomiast mają się wyniki całej Grupy Żywiec, do której należy sieć. Zyski spółki spadają z kwartału na kwartał, a zarząd tnie zatrudnienie. W Piwiarniach jeszcze nie.

Od blisko roku mieszkańcy stolicy mogą zamówić jedzenie z McDonald’s z dostawą do domu. Wystarczy kilka kliknięć na portalu Foodpanda.pl i Big Mac z frytkami mknie ulicami Warszawy wprost do wygłodzonego klienta. Teraz cheesburgerowe łakomczuchy będą mogły zamawiać jedzenie ze Złotych łuków przez całą dobę. Żeby nie było za różowo, dostawa nie obejmie całej Warszawy, ale dzielnice położone w pobliżu Dworca Centralnego, bo to właśnie restauracja na Centralnym ma karmić mieszkańców stolicy nocą. Cała reszta, jeśli chce wrzucić coś na ząb, musi się stawić w McDonaldzie osobiście.

W Wiedniu odbyły się targi pomysłów na biznes pod hasłem: „Franczyza, najlepsza droga do samodzielności”. Wystawców było nieco ponad 40, czyli nawet nie połowa tego, co można spotkać co roku na targach w Pałacu Kultury i Nauki. Jak widać, nie wszędzie jeszcze franczyza hula tak jak u nas. A nad Wisłą hulać będzie jeszcze bardziej, bo co drugi z franczyzodawca w Austrii mówił nam, że zamierza wprowadzić swoją sieć do Polski.

Subway chce się wkupić w łaski fanów „Gwiezdnych Wojen”, dając miłośnikom sagi Georgea Lukasa torbę z wizerunkami ich ulubionych bohaterów. Może po san-dwiczu zapakowanym w torebkę z mistrzem Yoda człowiek mądrzejszy się staje?

Mamy w Polsce inwazje Małpek. W ciągu trzech miesięcy stworzona przez Mariusza Świtalskiego sieć Małpka Express powiększyła się o 50 nowych sklepów i w listopadzie było ich 350. Do końca roku punktów z małpką w logo ma być 400. Jeszcze trochę i na każdym osiedlu będzie można spotkać całą menażerię i przekrój przez połowę roślinności.

Koniec roku to tradycyjny czas podsumowań, ale też deklaracji i obietnic. Każda sieć zapowiada, ile to placówek pootwiera, do jakich krajów wejdzie. Obietnice składają m.in. bracia Wosiowie, właściciele sieci supermarketów Piotr i Paweł, którzy zapowiadają, że w przyszłym roku otworzą 30 nowych sklepów. Na początek zamierzają zawitać do Krakowa, który dotychczas omijali szerokim łukiem. Może w Polsce jest już taki dobrobyt, że nawet krakowianie przestali liczyć się z groszem?

Bracia Wosiowie patrzą też w przyszłość nieco dalej niż do końca przyszłego roku i dzielnie sięgają po nowoczesne rozwiązania handlowe. W niektórych sklepach Piotr i Paweł pojawiły się podręczne skanery, które klient może zabrać ze sobą na zakupy. Wkładając kolejne produkty do koszyczka, będzie je skanował, nabijając rachunek, który później zapłaci w kasie. Nasuwa się pytanie, czy kasjerka jeszcze będzie fizyczna, czy też elektroniczna?

W przyszłym roku ma się rozwijać nie tylko spożywka, ale też odzieżówka. Do grona obiecujących firm trafił New Look, który chce przyspieszyć rozwój w Polsce. Podobno jesteśmy krajem o stabilnej sytuacji ekonomicznej, no i mamy dużo nowoczesnych centrów handlowych, więc firma będzie miała się gdzie podziać (o ulicach na razie nie myślą). Brytyjczycy zapowiadają, że w ciągu pięciu lat w Polsce będzie działać 40 sklepów ich sieci. Na razie jest ich 10.

Sklepy z obuwiem CCC można już spotkać w 2/3 polskich galerii handlowych – takie informacje płyną z Polskiej Rady Centrów Handlowych, która sprawdziła, jakie marki można najczęściej znaleźć w galeriach handlowych i przygotowała stosowny raport. Niedługo strach będzie otworzyć lodówkę, bo jeszcze będzie tam ministoisko CCC.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Praca dodatkowa

  Poszukuję osoby, która będzie mogła poświęcić kilka godzin w tygodniu na takie usługi jak:…
 • Formularz

  Komentarze …
 • Startupy

  Startupy

  SPRAWDZAJ PO TRZYKROĆ Agnieszka Lewandowska, prezes fundacji Startup School Jeśli uważasz,…
Załaduj więcej Redaktor
 • Startupy

  Startupy

  SPRAWDZAJ PO TRZYKROĆ Agnieszka Lewandowska, prezes fundacji Startup School Jeśli uważasz,…
 • Bezpieczny rozwój

  Bezpieczny rozwój

  „Pracownicy. To najlepszy sposób na długoterminowy rozwój firmy. Trudno o dobrego pracowni…
 • W jaki biznes inwestować

  W jaki biznes inwestować

  Mobilny punkt gastronomiczny, automat skręcający papierosy, a może firma usuwająca graffit…
Załaduj więcej Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Praca dodatkowa

Poszukuję osoby, która będzie mogła poświęcić kilka godzin w tygodniu na takie usługi jak:…