SPRAWDZAJ PO TRZYKROĆ

Agnieszka Lewandowska, prezes fundacji Startup School

Jeśli uważasz, że nikt wcześniej nie zrealizował twojego pomysłu, to z dużą dozą prawdopodobieństwa znaczy, że zrobiłeś zły research albo… ktoś już próbował i z jakichś powodów zrezygnował. Dlatego zacznij od porządnej analizy rynku.

Innowacje na każdą kieszeń

Start-up to biznesowe słowo-klucz ostatnich lat. Definicja wskazywałaby, że to po prostu raczkujący biznes -niezależnie od branży. W praktyce jednak start-upy to żądne sukcesów stwory żerujące przede wszystkim w świecie internetu i nowych technologii. Ich wspólnym mianownikiem jest innowacyjność, a także to, że ich twórcy już na wczesnym stadium budowy firmy poszukują dużego kapitału, który dałby ich przedsiębiorstwu kopa i pozwolił wypłynąć na głęboką wodę.

Między 2007 a 2013 rokiem startu-powcy wystąpili do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o dotacje na łączną kwotę przekraczającą 12 mld zł. Średnio pół miliona złotych na projekt. Nie oznacza to jednak wcale, że do stworzenia udanych start-upów potrzeba kokosów już na starcie. Owszem, do zawojowania szerokiego rynkowego spektrum duży zastrzyk kapitału będzie niezbędny (choć też nie zawsze). Ale nawet jeśli, to i tak tworzenie start–upu zawsze zaczyna się od pomysłu i stworzenia zyskownego modelu biznesowego. Te, choć bezcenne, są dziełem umysłu, a nie portfela.

– Jeśli już masz pomysł na biznes, to zacznij działać jak najszybciej. Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie i praktyczną wiedzę – radzi Agnieszka Lewandowska, prezes fundacji Start-up School. – Jeśli uważasz, że nikt wcześniej nie zrealizował twojego pomysłu, to z dużą dozą prawdopodobieństwa znaczy, że zrobiłeś zły research albo…

ktoś już próbował i z jakichś powodów zrezygnował. Dlatego zacznij od porządnej analizy rynku – zobacz, jak wygląda branża, twoja konkurencja pośrednia i bezpośrednia

Źródeł pozyskiwania kapitału i przedsiębiorczego wsparcia na rynku nie brakuje, by wspomnieć choćby takie inicjatywy, jak Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości czy organizowany przez Agorę konkurs Start-Up Fest, w którym nagrody sięgają 150 tys. zł. A przecież wiele udanych technologicznych i internetowych start upów udało się założyć za mniejsze kwoty. Olga Lazar, twórczyni portalu z opiniami o knajpach Gastronauci.pl, zainwestowała w niego całe swoje oszczędności, czyli… 10 tys. zł. Jak twierdzi, od początku był rentowny, a po 6 latach od startu notował 4 miliony odsłon miesięcznie. 100 tys. zł nie przekroczyła też inwestycja dokonana przez aniołów biznesu w firmę Polidea, która po trzech latach działalności stworzyła hitową aplikację do testowania oprogramowania mobilnego i sprzedała ją amerykańskiemu koncernowi uTest za kilka milionów dolarów. Pierwszy kapitał zakładowy spółki Jakdojade.pl, zarabiającej dziś setki tysięcy złotych rocznie, nie przekraczał 50 tys. zł.


Dobrze zainwestowane oszczędności

Olga Lazar, twórczyni portalu z opiniami o knajpach Gastronauci.pl, zainwestowała w niego całe swoje oszczędności, czyli… 10 tys. zł. Jak twierdzi, od początku był rentowny, a po 6 latach od startu notował 4 miliony odsłon miesięcznie.


Żaden biznes, nawet jeśli u jego korzeni legnie kapitał i umiejętności twórców, nie obejdzie się bez wiary w sukces i konsekwentnego dążenia do celu. Wytrwałość potrzebna jest tak samo właścicielowi firmy myjącej elewacje, jak twórcom start-upów internetowych. Właśnie ona stanowi często najważniejszy atut małych firm. Dzięki uporowi można wejść i utrzymać się na rynku, na którym karty rozdają najwięksi.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Praca dodatkowa

  Poszukuję osoby, która będzie mogła poświęcić kilka godzin w tygodniu na takie usługi jak:…
 • Formularz

  Komentarze …
 • Bezpieczny rozwój

  Bezpieczny rozwój

  „Pracownicy. To najlepszy sposób na długoterminowy rozwój firmy. Trudno o dobrego pracowni…
Załaduj więcej Redaktor
 • Bezpieczny rozwój

  Bezpieczny rozwój

  „Pracownicy. To najlepszy sposób na długoterminowy rozwój firmy. Trudno o dobrego pracowni…
 • W jaki biznes inwestować

  W jaki biznes inwestować

  Mobilny punkt gastronomiczny, automat skręcający papierosy, a może firma usuwająca graffit…
 • Biesiadowo

  Sieć pizzerii Biesiadowo

  Firma Wojtex, właściciel m.in. sieci Biesiadowo, ma powody do zadowolenia, bowiem rok 2014…
Załaduj więcej Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Praca dodatkowa

Poszukuję osoby, która będzie mogła poświęcić kilka godzin w tygodniu na takie usługi jak:…